INDUSTRIADA 2017: Rozruch

Szczegółowe informacje o wydarzeniach, wymaganych rezerwacjach i biletach - kliknij

Inauguracja INDUSTRIADY

CHORZÓW - SZYB PREZYDENT

18.30 — 21.00 Miłe milszego początki, czyli strefa relaksu przed rozruchem
21.30 INDUstrument. Historia rytmu – widowisko pod muzycznym kierownictwem Pawła Romańczuka i w scenografii Matyldy Sałajewskiej, opowiada historię złożonej relacji człowieka, przyrody i maszyny. Współtworzą je niezwykłe, specjalnie skonstruowane instrumenty oraz wieża Szybu Prezydent, która ujawni kilka sekretów. Wydarzenie otwierające INDUSTRIADĘ 2017 powstało dzięki zaangażowaniu finansowemu samorządu Województwa Śląskiego i Miasta Chorzów. Jego producentem jest Regionalny Instytut Kultury w Katowicach, jedna z instytucji kultury, dla których organizatorem jest samorząd województwa.

CIESZYN  -BROWAR ZAMKOWY CIESZYN

Program rozruchu maszyn:

godz. 19:00; 20:00; 21:00 171 lat warzenia piwa – zwiedzanie nocne browaru
Zobaczymy browar, który od 171 lat warzy piwo, poznamy jego tajemnice i sekrety. Przeniesiemy się do czasów i tradycji monarchii Austro-Węgierskiej.

BYTOM - EC SZOMBIERKI

Program rozruchu maszyn:

21.00 Iluminacja. Po kilkuletnim uśpieniu EC Szombierki wraca na INDUSTRIADĘ. Już w nocy z 9 na 10 czerwca unikatowe kominy EC Szombierki rozbłysną światłem symbolicznie informującym o energii, która jest skumulowana w budynku. Otwarcie bram w sobotę 10 czerwca.

KATOWICE -GALERIA SZYB WILSON

Program rozruchu maszyn:

18.00 X Art Naif Festiwal – wernisaż i koncert Barrio Populo. Wernisaż uatrakcyjniony koncertem francuskiej grupy Barrio Populo. Wystawa Art Naif Festiwal gromadzi najciekawsze prace artystów naiwnych z Polski, Francji, Niemiec, Danii, Finlandii, Włoch, Kanady, Brazylii, Ekwadoru i Peru. To największy taki festiwal w Europie, wydarzenie o unikatowym charakterze.

KATOWICE - OSIEDLE NIKISZOWIEC

Program rozruchu maszyn:

18.00 Dlaczego Nikisz jest taki niezwykły – spacer
18.00 Pokaz zdjęć – codzienny rytm życia w Nikiszowcu
18.00–20.00 Maszyna artystyczna czyli mobilny warsztat sitodruku
18.45 Instrukcja obsługi rewitalizacji (po nikiszowiecku) – spacer
19.00, 19.30, 20.00, 20.30 Gdzie bije dzwon – wieczorne wejścia na wieżę kościoła św. Anny (od 18. roku życia, wejście po stromych schodach)
19.45 Malowane historie Nikiszowca – spacer
20.45 Górniczym szlakiem po wieczornym Nikiszowcu – spacer
20.15 Maciej Mutwil i Synapsis – koncert w Centrum Zimbardo, plac Wyzwolenia 5
22.00 Minimum Maximum zespołu Kraftwerk – plenerowe odtworzenie koncertu (miejsce: zabytkowe obiekty straży
pożarnej naprzeciw osiedla Nikiszowiec)

KATOWICE - MUZEUM HUTNICTWA CYNKU - WALCOWNIA

Program rozruchu maszyn:

9.45 – 17.00 Co możemy uratować? Projekty i realizacje związane z zachowaniem dziedzictwa przemysłowego – konferencja naukowa

Konferencja daje możliwość spotkania młodzieży akademickiej, zainteresowanej ochroną dziedzictwa przemysłowego, z osobami mogącymi pochwalić się doświadczeniami w realizacji własnych projektów w tej dziedzinie. Spotkanie umożliwia studentom, znającym działania konserwatorskie jedynie z perspektywy wykładów i podręczników, zapoznanie się z prawdziwymi pracami konserwatorskimi oraz towarzyszącymi im wyzwaniami.

18.00 Rozruch maszyn – uruchomienie maszyn przy dźwiękach muzyki Sorry, I‘m Out of Space oraz koncert SIOOS.

SIEMIANOWICE ŚLĄSKIE - PARK TRADYCJI

Program rozruchu maszyn:

21.00 Architektura rytmu, Metafizyka ruchu – wernisaż wystaw Marka Stańczyka i Śląskiego Towarzystwa Fotograficznego. Architektura rytmu – wielkoformatowa wystawa prac Marka Stańczyka, artysty i dokumentalisty od lat związanego z fotografią obiektów postindustrialnych. Ruch maszyny – powtarzalny, jednostajny, zmienny, nieustanny.
Metafizyka ruchu – wystawa Śląskiej Grupy Fotograficznej, w artystyczny sposób interpretująca ruch, postęp, rytm pracy i sekwencyjność procesu rozwoju i produkcji.
21.45 Pressure up – widowisko. Metaforyczna opowieść o oczekiwaniu, narastającym napięciu, które zwiastuje dynamikę przyszłych wydarzeń. Rosnące ciśnienie można skojarzyć z ciśnieniem atmosferycznym, które wytwarzane jest w kotłach parowych – tych samych, które odegrają istotną rolę w kolejnych odsłonach rozruchu maszyn INDUSTRIADY. Wydarzenie przygotowane przez Siemianowickie Centrum Kultury, grupę akrobatyczną Line Act oraz perkusistę Marcela Różankę
– Oberschlesien.
22.15 Pan Fitzner dogląda kotłów – performance z udziałem zespołu IRA i Lufcika na Korbkę. Performance łączący aktorów, muzykę, efekty świetlne, dymne, multimedia. Wydarzenie odbędzie się bezpośrednio przed koncertem grupy IRA i z udziałem jej muzyków, którzy zapewnią oprawę muzyczną przedstawienia, a także sami staną się swoistymi scenicznymi rekwizytami.
22.30 IRA – koncert. IRA to jeden z najbardziej rozpoznawalnych zaspołów rockowych w Polsce. W 2016 roku formacja obchodziła 30-lecie pracy artystycznej.

Wstęp wolny na wszystkie wydarzenia w ramach rozruchu maszyn w Parku Tradycji.

ZABRZE - SZYB MACIEJ

Program rozruchu maszyn:

20.00 Industrial Chillout – koncert jazzowy Gigi and Her Boysband, „Taniec iskier”, DJ
Świetlne show z wykorzystaniem maszyn i urządzeń. Pokaz będzie zwiastunem wydarzeń, które odbędą się w dniu INDUSTRIADY. Wartka, dynamiczna akcja. Będą iskry, będzie hałas, będzie dym i dźwięki warsztatu. Pokaz wykonają najlepsi fachowcy – seniorzy zawodowo i emocjonalnie związani ze swoimi maszynami. To okazja, by zobaczyć pracę mistrzów, którzy swą wiedzę przekazali młodszemu pokoleniu. Wieczór uświetni również występ zespołu „Gigi and Her Boysband”; grupy przyjaciół wywodzących się z Jazzowej Asocjacji Zabrze.